felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologia

Równe ładowanie – jak działa regulator napięcia?

Urządzenia elektryczne stworzone są w taki sposób, że muszą dostawać ściśle określone zasilani. W przypadku prostych układów elektrycznych, jak na przykład żarówka, regulacja parametrami zasilania będzie zmieniało ilość światła emitowanego. Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane sprzęty może to doprowadzić do nieodwracalnej awarii.

Komputer na kółkach

Współczesne samochody podobno mają więcej komputerów niż dawne promy kosmiczne, każdy z nich potrzebuje zasilania o konkretnych cechach. Wydaje się to banalnie proste, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że silnik nie pracuje równo przez cały czas a to oznacza, że napięcie przez niego wytwarzane może się różnić od siebie podczas jazdy na różnych biegach. Dodatkowym utrudnieniem jest sytuacja, w której urządzenia zawarte w aucie muszą działać identycznie tak samo dobrze a silnik jest wyłączony. Producenci mają na szczęście w zanadrzu regulator napięcia, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowania elektryki pojazdu.

Dobre napięcie

Silnik ładuje akumulator, ten dalej zasila kolejne umieszczone w samochodzie urządzenia, ale także pozwala uzyskać prąd potrzebny do zapłony przy przekręceniu kluczykiem stacyjki. Żeby bezpiecznie ładować akumulator potrzebny jest alternator wraz z regulatorem napięcia. Jak działa regulator napięcia? Utrzymuje napięcie na równym poziomie z wychyleniem +/- 0,5 V. Różnice mogą się brać z obciążenia akumulatora lub ilość obrotów prądnicy.

Wszystko pod kontrolą

Kiedy alternator nie działa jak trzeba może to doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. Może to być niewygodne gdy nie można rano spiesząc się do pracy zapalić auta, jednak awaria akumulatora może być dużo poważniejsza. W przypadku niewłaściwego napięcia prądu może dojść nawet do wylania kwasu. Taka sytuacja jest zdecydowanie bardzo niezdrowa dla funkcjonowania samochodu i w wyjątkowych sytuacjach może doprowadzić nawet do zapalenia albo stopienia elementów, które znajdują się w okolicy ogniwa.

Bagatelizowanie pierwszych symptomów niewłaściwego ładowania może spowodować po czasie bardzo niebezpieczne oraz nieprzyjemne finansowo awarie. Jeśli chodzi o samochody nie warto oszczędzać w kwestiach bezpieczeństwa. Pojazdy poruszające się po drogach zazwyczaj potrafią osiągnąć niemałe prędkości przy sporej masie własnej zwłaszcza, że nowoczesne auta wyposażone są w bardzo dużo systemów elektronicznych, których uszkodzenie może wpłynąć negatywnie na kierowanie nimi. To stwarza zagrożenie nie tylko dla kierowcy ale także dla wszystkich osób znajdujących się w pobliżu.