felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

Opony zimowe
Motoryzacja

Opony zimowe – 3 aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy ich wyborze

Wakacje powoli dobiegają końca, a co za tym idzie – nieuchronnie zbliżają się zimowe miesiące. Warunki na drodze mogą być coraz trudniejsze, dlatego warto zastanowić się nad wyborem opon zimowych już teraz. Ich wybór może być dla niejednego kierowcy nie lada wyzwaniem, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Sprawdźmy 3 aspekty, które mogą pomóc nam w decyzji zakupowej.

Kiedy zakładać opony zimowe?

Wiele ekspertów uważa, że opon zimowych nie powinno się zakładać w przypadku, kiedy temperatura nie spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Można się jednak natknąć na wiele opinii, które neguję tę teorię. Warto wiedzieć, jak ważna jest średnie temperatura podczas doby. Nasz klimat stale się ociepla i bywa tak, że zimowy dzień nie będzie chłodniejszy niż 10 stopni Celsjusza. Istotne jest również to, że wieczorem i nocą wartości te mogą być już na minusie. Wtedy opony letnie stają się twarde, a ich przyczepność drastycznie się zmniejsza. Opony zimowe pozostają w takim momencie miękkie i przyczepne do drogi.

Jak wybrać odpowiednie zimowe opony?

Każde opony mają swoją etykietę, jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak ją odczytać. Na tym skrawku papieru możemy znaleźć informacje o trzech ich atrybutach. Jest to poziom hałasu, czyli głośność podczas jazdy, efektywność paliwowa oraz przyczepność na mokrej nawierzchni. Tę ostatnią określa się skalą od A do G, gdzie A jest najwyższym wynikiem. W przypadku zużycia benzyny skrajne oceny mogą oznaczać różnice rzędu nawet 8 procent. Kiedy chodzi o parametr, który odnosi się do przyczepności do drogi – hamowanie w przypadku klasy G może oznaczać o około 20 metrów dłuższą drogę niż w przypadku klasy A. Poziom hałasu określa się z kolei w decybelach.

Najważniejszy przy podejmowaniu decyzji o zmianie opon jest jednak bieżnik. Kiedy jego głębokość w naszym starym ogumieniu jest niższa niż 1,6 milimetra, należy niezwłocznie zmienić komplet opon. Nowe najczęściej mają bieżnik głęboki na aż 9 milimetrów. Badania pokazują, że bieżnik wysoki już na 7,5 milimetra jest w 60% tak skuteczny, jak bieżnik w nowych oponach.

Przy wyborze opon zimowych trzeba się zastanowić, jak często samochód jest używany. Kiedy pokonujemy setki kilometrów i używamy auta codziennie, powinniśmy zainwestować w komplet opon wysokiej jakości. Jeżeli jednak nie korzystamy z samochodu zbyt często, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zakupili tańsze modele. Ich ceny zaczynają się już od 800 złotych. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://noweopony.pl/opony/zimowe/205/60/r16/.