Trudno dziś sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez samochodu. Każda wyprawa – czy to na spotkanie do klienta, czy to do urzędu w celu załatwienia jakiejś sprawy, czy to na miejsce wykonania usługi, czy po zakupy lub odbiór towaru – samochód nie tylko w umożliwi podróż do docelowego miejsca w sposób komfortowy, ale i szybki.
Samochód w firmie
Samochód w firmie może mieć status:
– prywatnego, wykorzystywanego do celów firmowych,
– użyczonego (zawarta umowa pomiędzy właścicielem samochodu a właścicielem firmy) lub w leasingu operacyjnym,
– firmowego, wprowadzonego do majątku firmy.
Powyższe opcje pozwalają na rozliczanie wydatków związanych z samochodem, jednakże są one limitowane. Dwie pierwsze opcje pozwalają rozliczyć w kosztach firmy 20% wydatków, natomiast w przypadku samochodu wprowadzonego do majątku firmy, limit jest większy i wynosi 75%.
Zakup auta na firmę – sposoby finansowania
Zakup auta na firmę może być sfinansowany:
– gotówką – najprostszy sposób, wymaga posiadania odpowiednich środków przeznaczonych na środek komunikacji,
– kredytem,
– leasingiem.
Zarówno kredyt jak i leasing to opcje dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają gotówki lub nie chcą jej przeznaczyć na zakup samochodu. Zakup można sfinansować w całości kredytem lub leasingiem, ale warto wiedzieć, że nawet niewielki wkład własny pozwoli obniżyć koszty całej operacji oraz korzystnie wpłynie na wysokość miesięcznych rat. Obie formy finansowania znajdują się w wielu ofertach podmiotów m.in. o charakterze bankowym, warto więc sprawdzić i porównać wszystkie oferty oraz warunki. Podczas wyboru sposobu finansowania należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, a wśród nich typ firmy, majątek oraz korzyści podatkowe.
Zakup auta na firmę – dokumenty
Będąc czynnym podatnikiem VAT, kupujący powinien otrzymać fakturę z 23% podatkiem – tylko w ten sposób będzie mógł go odliczyć (w przypadku samochodów osobowych zazwyczaj odlicza się 50% VATu, a przy spełnieniu określonych warunków tj. zgłoszenie pojazdu do Urzędu Skarbowego za pomocą odpowiedniego formularza, stworzenie regulaminu oraz prowadzenie ewidencji przebiegu, można odliczyć 100% VATu). W przypadku zakupu auta używanego w komisie, kupujący powinien otrzymać fakturę marżę. W tym przypadku nabywca nie ma prawa VATu odliczyć. Jeśli natomiast samochód jest kupowany od osoby prywatnej, musi być sporządzona umowa kupna – sprzedaży, a następnie odrębne oświadczenie, które wprowadzi zakupiony samochód do majątku firmowego.