Problemy z odpaleniem samochodu są dość powszechne, co powoduje, że niezwykle ważną i przydatną wiedzą jest ta odnośnie do tego, jak odpalić samochód z kabli. Na czym dokładnie polega ta czynność oraz rzecz jasna, dlaczego w ogóle auto ma trudności z odpalaniem?
Dlaczego auto nie chce zapalić?
Jak każdy doskonale wie, samochód od czasu do czasu miewa problemy z odpaleniem. Najczęściej ma to miejsce w czasie zimy, a w dodatku w samochodzie z silnikiem diesla. Czym jest to spowodowane? Jak łatwo się domyślić, problem leży tu głównie po stronie akumulatora, a właściwie w niewystarczającej ilości energii w nim. W czasie zimy dochodzi do zmniejszania się zawartej w akumulatorze energii, a dodatkowo do zwieszenia jej zużywania. Włączone ogrzewanie, czy też inne systemy wspomagające robią swoje. W przypadku benzyny nie jest to tak mocno odczuwalne, lecz jeśli ma się diesla, który potrzebuje potężnej dawki energii do włączenia silnika, można o poranku po bardzo mroźnej nocy mieć poważny problem z jego uruchomienie.
Oczywiście nie tylko zima może być tłem takich wypadków. Stary i w nie najlepszej już kondycji akumulator może odmówić posłuszeństwa również w czasie lata. Wtedy jedynym sposobem na to, aby uruchomić samochód, jest albo wyjęcie akumulatora i naładowanie go prostownikiem, co potrwa dość długo, albo też uruchomienie silnika kablami przy użyciu innego auta i w tracie jazdy doładowanie akumulatora. Jak jednak odpalić samochód z kabli?
Jak odpalić samochód z kabli
Najważniejszą sprawą, jeśli chce się uruchomić samochód z kabli, jest oczywiście posiadanie odpowiednich do tego przewodów. Choć wiele osób uważa, że wystarczy te najtańsze, kosztujące często kilkanaście złotych, to jednak jest to dość duże ryzyko. Prąd, jaki przepływa przez takie przewody, szczególnie w przypadku diesla, jest naprawdę duży i żeby nie było ryzyka uszkodzenia ich, lepiej kupić dobrej jakości grube wersje.
Gdy posiada się już kable oraz drugi samochód, który będzie dawcą energii, wystarczy tylko oba auta w odpowiedni sposób połączyć kablami. Jak to zrobić? W tym celu przewodami należy połączyć klemami oba akumulatory, przy zachowaniu schematu plus do plus i minus do minusa. Oczywiście najpierw należy podłączyć plus w obu autach, a następnie minus. Gdy takie połączenie już istnieje, należy najpierw włączyć silnik dawcy, a gdy będzie on już pracował na wolnych obrotach, następnie silnik biorcy. Jeśli akumulator nie jest całkowicie rozładowany, po chwili silnik powinien się włączyć. Jeśli jednak jest inaczej, niezbędne będzie odczekanie kilku minut, aż do podładowania i wtedy przeprowadzenia kolejnej próby.