Samochód to maszyna, o którą trzeba bardzo uważnie dbać, aby poprawnie jeździła, ale także, aby była bezpieczna. W tym ostatnim aspekcie kluczowe jest to, jakiego rodzaju i konkretnie, kiedy zastosuje się nowe klocki hamulcowe. Niestety mało który kierowca wie coś więcej na ten temat. Nie tylko tajemnicą jest dla niego to, jakie są rodzaje klocków hamulcowych, lecz również to, kiedy się je powinno zmieniać.
Czym jest klocek hamulcowy?
Zasada działania hamulców samochodowcy jest bardzo prosta. Do koła, a właściwie do piasty przymocowana jest tarcza hamulcowa, na której obecny jest również zacisk. W zacisku natomiast umieszczone są klocki hamulcowe. W wyniku naciśnięcia pedału hamulca zwiększa się ciśnienie płynu hamulcowego, co przekłada się na zaciśnięcie się zacisku na tarczy, czyli następuje przyciśnięcie do niej klocków.
Jak więc widać, klocek hamulcowy jest niezbędnym elementem układu hamulcowego. Jest materiałem ściernym, który w wyniku tarcia odbiera energię pędu z auta, lecz niestety jednocześnie traci swoje właściwości. Powoduje to, że od czasu do czasu konieczna jest jego wymiana na zupełnie nowy egzemplarz.
Jakie są rodzaje klocków hamulcowych?
Jeśli jednak chce się dokonać wymiany klocków hamulcowych na nowe, koniecznie trzeba wiedzieć, jakie są ich rodzaje, ponieważ dobranie odpowiedniego będzie miało kolosalne znaczenie dla jakości funkcjonowania całego układu hamulcowego.
W zależności od tego, jaka jest charakterystyka danego auta, producenci klocków przygotowali dla niego odmienne właściwości klocków. Mogą to być przykładowo zwykłe klocki wykonane z półmetali, które sprawdzają się doskonale w cywilnych, miejskich autach, lub też klocki ceramiczne, które nie tylko nie wpływają zbyt mocno na kondycje, tarczy, lecz również nie pylą i są bardzo skuteczne.
Jeśli natomiast posiada się samochód sportowy, konieczne będą klocki odporne na bardzo wysokie temperatury, charakteryzujące się wysokim współczynnikiem tarcia, dzięki czemu, skutecznie skracające długość hamowania.
Kiedy powinno się wymieniać klocki hamulcowe?
Jeśli już się wie, jakiego rodzaju można kupić klocki hamulcowe, następnie trzeba sobie zadać drugie bardzo ważne pytanie, czyli kiedy się powinno je wymieniać? Czy jest jakiś odpowiedni czas na to, aby dokonać wymiany klocków hamulcowych? Jak najbardziej tak, ponieważ ogólnie przyjmuje się, że wymianie podlegają te klocki, których grubość okładziny jest mniejsza niż 1,5 mm. Co jednak ciekawe, nie trzeba wcale się przyglądać stale swoim klockom hamulcowym, ponieważ wiele aut jest wyposażonych w czujniki sygnalizujące konieczność ich wymiany.