Polerowanie samochodu jest procesem czasochłonnych oraz wymagającym wiedzy i umiejętności. Jednak dzięki niemu możliwe jest uzyskanie bardzo korzystnych efektów wizualnych. Dlatego warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami w tym zakresie.
Najważniejsze informacje
Polerowanie samochodu jest istotne z kilku powodów. Przede wszystkim takie działanie ma walory estetyczne. Jednak jest także oznaką dbania o swój pojazd, dzięki czemu możliwe jest również przedłużenie jego żywotności. Podczas polerowania usuwa się wierzchnią warstwę lakieru, która jest zużyta, co sprawia, że możliwe jest uzyskanie gładkiej powierzchni. Polerowanie samochodu podnosi także wartość rynkową pojazdu, dlatego wiele osób wykonuje je przed sprzedażą. Przed polerowaniem warto sprawdzić ogólny stan lakieru, a także jego rodzaj. Możliwe jest wykorzystanie w tym procesie specjalnego miernika lakieru, który ułatwi zadanie.
Narzędzia do polerowania
Podczas polerowania samochodu wykorzystywane są różnego rodzaju narzędzia. Warto je w odpowiedni sposób dopasować do posiadanego typu lakieru, a także zadbać o ich parametry jakościowe. Złej jakości urządzenia mogą zniszczyć powłokę. Do polerowania samochodu wykorzystuje się pady. W sprzedaży można znaleźć ich różne rodzaje, a wśród nich można wskazać między innymi cuttingowe, polishingowe i finishingowe. Pady cuttingowe mają największą siłę ścierania, a więc najlepiej sprawdzą się w przypadku twardych lakierów. Pady polishingowe mają średnią moc ścierania i będą doskonałym wyborem, jeśli nie zna się poziomu twardości swojego lakieru. Możliwy jest także wybór padów finishingowych, które są najsłabsze i używane najczęściej na końcu całego procesu polerowania.
Polerowanie samochodu
Przed rozpoczęciem polerowania samochodu należy go w dokładny sposób umyć, najlepiej z zastosowaniem aktywnej piany. Możliwe jest także użycie na pojeździe glinki. Polerowanie powinno się rozpocząć od nałożenia niewielkiej ilości pasty polerskiej na pad. Samo polerowanie jest dość czasochłonnym procesem, dlatego warto go podzielić na części oraz wykonywać etapami. Bardzo często zamiast ręcznych polerek wykorzystuje się także specjalne polerki maszynowe, których działanie uznaje się za bardzo efektywne. Polerowanie mechaniczne ma szereg zalet, na przykład umożliwia wydobycie blasku.
Uszkodzenia lakieru
Wielu posiadaczy samochodów zastanawia się, kiedy najlepiej wykonywać polerowanie pojazdu. Takie działania warto wykonać przede wszystkim w przypadku uszkodzenia lakieru w pojeździe, które może być bardzo zróżnicowane. Wśród najczęściej występujących uszkodzeń lakieru można wskazać następujące:
– swirle, czyli koliste rysy, które najlepiej są widoczne pod światło,
– oksydacja, która oznacza nieestetyczne zmatowienie lakieru,
– morka, co związane jest z widocznymi nierównościami występującymi w fakturze lakieru,
– hologramy, czyli uszkodzenia lakieru widoczne pod światło, które najczęściej powstają na skutek nieumiejętnego polerowania.